Nakuru County is located in the former Rift Valley Province of Kenya, about 90km from Nairobi, Nakuru is

an agriculturally-rich county blessed with various tourist attractions such as craters and lakes.

It’s made up of 11 constituencies namely;

  1. Naivasha Constituency
  2. Nakuru Town West Constituency
  3. Nakuru Town East Constituency
  4. Kuresoi South Constituency
  5. Kuresoi North Constituency
  6. Molo Constituency
  7. Rongai Constituency
  8. Subukia Constituency
  9. Njoro Constituency
  10. Gilgil Constituency
  11. Bahati Constituency

Nakuru borders seven counties; Laikipia to the north east, Kericho to the west, Narok to the south west,

Kajiado to the south, Baringo to the north, Nyandarua to the east and Bomet to the west.

It covers an area of 7496.5 square kilometres.

 

Current Mps

 

The county’s top leaders are Kinuthia Mbugua (Governor), Joseph Ruto (Deputy Governor) Mohammed

Birik (County Commissioner), James Mungai (Senator) and Mary Mbugua (Women Representative).

Other top leaders in Nakuru County include

1. David Gikaria (MP-Nakuru Town East)

2. Arama Samuel (MP-Nakuru Town West)

3. Onesmas Ngunjiri (MP-Bahati)

4. Kipruto Moi (MP-Rongai)

5. Nelson Gaicuhie (MP-Subukia)

6. Moses Cheboi (MP-Kuresoi North)

7. Zakayo Cheruiyot (MP-Kuresoi South)

8. Samuel Ndiritu (MP-Gilgil)

9. John Kihagi (MP-Naivasha)

10. Joseph Kiuna (MP-Njoro)

11. Jacob Macharia (MP-Molo)

 

Current members of Conty Assembly and Ward list.

 

1. Hon. MCA Agnes Jerotich Salimu – Mariashoni Ward, Molo Constituency.

2. Hon. MCA Benjamin Irungu Gitonga – Mau Narok Ward, Njoro Constituency.

3. Hon. MCA Daniel Ambale Odindo – Kaptembwo Ward, Nakuru Town West Constituency.

4. Hon. MCA Daniel Kamau Githengi – Shaabab Ward, Nakuru Town West Constituency.

5. Hon. MCA David Kipkoech Malel – Tinet Ward, Kuresoi South Constituency.

6. Hon. MCA Edward Gitau Kamau – Visoi Ward, Rongai Constituency.

7. Hon. MCA Eunice Wambui Muriithi – Viwandani Ward, Naivasha Constituency.

8. Hon. MCA Ezekiah Kungu Kariuki – Njoro Ward, Njoro Constituency.

9. Hon. MCA Florence Wambui Njoroge – Elburgon Ward, Molo Constituency.

10. Hon. MCA Francis Njoroge Njogu – London Ward, Nakuru Town West Constituency.

11. Hon. MCA George Mwaura Njenga – Mosop Ward, Rongai Constituency.

12. Hon. MCA Hillary Kibet Korir – Amalo Ward, Kuresoi South Constituency.

13. Hon. MCA Hon. James Humphrey Mwaniki – Nakuru East Ward, Nakuru Town East Constituency.

14. Hon. MCA James Kipkoros Tuei – Kiptagich Ward, Kuresoi North Constituency.

15. Hon. MCA Jane Simita Munka – Mburuk/Eburu Ward, Gilgil Constituency.

16. Hon. MCA Jane Wangui Ngugi – Gilgil Ward, Gilgil Constituency.

17. Hon. MCA Joel Karuri Maina – Biashara Ward, Naivasha Constituency.

18. Hon. MCA John Gathirwa Chege – Malewa West Ward, Gilgil Constituency.

19. Hon. MCA John Machaira Gachiri – Rhoda Ward, Nakuru Town West Constituency.

20. Hon. MCA John Njuguna Gicamu – Nyota Ward, Kuresoi North Constituency.

21. Hon. MCA Jonathan Kuria Warothe – Hells gate Ward, Naivasha Constituency.

22. Hon. MCA Joseph Korir Langat – Kapkures Ward, Nakuru Town West Constituency.

23. Hon. MCA Joseph Mwangi Waithaka – Kabazi Ward, Subukia Constituency.

24. Hon. MCA Joseph Ngugi Muigai – Molo Ward, Molo Constituency.

25. Hon. MCA Joseph Ngware Nganga – Kamara Ward, Kuresoi North Constituency.

26. Hon. MCA Kipnge’no Leonard Korir – Mauche Ward, Njoro Constituency.

27. Hon. MCA Kiprop Symon Molock – Soin Ward, Rongai Constituency.

28. Hon. MCA Leah Jepkoech Serem – Keringet Ward, Kuresoi South Constituency.

29. Hon. MCA Lucy Nyambura Kihumba  – Menengai West Ward, Rongai Constituency.

30. Hon. MCA Michael Wangombe Ngeshu – Turi Ward, Molo Constituency.

31. Hon. MCA Michael Macharia – Menengai Ward, Nakuru Town East Constituency.

32. Hon. MCA Monicah Wangari Gitau – Murindati Ward, Gilgil Constituency.

33. Hon. MCA Moses Gichangi Njiiri – Flamingo Ward, Nakuru Town East Constituency.

34. Hon. MCA Moses Ndungu Kamau – Elementaita Ward, Gilgil Constituency.

35. Hon. MCA Mujinga Kariuki – Maiella Ward, Naivasha Constituency.

36. Hon. MCA Newton Kabuu Wauthi – Lare Ward, Njoro Constituency.

37. Hon. MCA Paul Kibet Chebor – Solai Ward, Rongai Constituency.

38. Hon. MCA Paul Thuo Mwangi – Kabatini Ward, Bahati Constituency.

39. Hon. MCA Peter Mureu Macharia – Sirikwa Ward, Kuresoi North Constituency.

40. Hon. MCA Peter Nderitu Mwangi – Bahati Ward, Bahati Constituency.

41. Hon. MCA Peter Njenga Kangethe – Waseges Ward, Subukia Constituency.

42. Hon. MCA Peter Njoroge Muchiri – Subukia Ward, Subukia Constituency.

43. Hon. MCA Peter Wanjala Manyonge Palanga – Olkaria Ward, Naivasha Constituency.

44. Hon. MCA Samuel Kamau – Kiamaina Ward, Bahati Constituency.

45. Hon. MCA Samuel Kipkemoi Tonui – Nessuit Ward, Njoro Constituency.

46. Hon. MCA Samuel Kiprono Ngeno – Kiptororo Ward, Kuresoi North Constituency.

47. Hon. MCA Samuel Mwangi Kamau – Lanet/ Umoja Ward, Bahati Constituency.

48. Hon. MCA Samuel Tirop – Baruti Ward, Nakuru Town West Constituency.

49. Hon. MCA Samuel Waithuki Njane – Naivasha East Ward, Naivasha Constituency.

50. Hon. MCA Simon Wanyoike Ngigi – Lake view Ward, Naivasha Constituency.

51. Hon. MCA Stephen Karanja Kiarie – Kihingo Ward, Njoro Constituency.

52. Hon. MCA Stephen Kuria Muiruri – Biashara Ward, Nakuru Town East Constituency.

53. Hon. MCA Stephen Ngethe Chege – Maai-Mahiu Ward, Naivasha Constituency.

54. Hon. MCA Arch Stephen W. Kihara – Dundori Ward, Bahati Constituency.

55. Hon. MCA Vitalis Otieno Okelo – Kivumbuni Ward, Nakuru Town East Constituency.

56. Hon. MCA Joshua Wilson Muriithi – Nominated Nakuru West

57. Hon. MCA Irene Chebichi Cheruiyot – Nominated Rongai

58. Hon. MCA Trebina Gakii – Nominated Naivasha

59. Hon. MCA Beatrice Nyawira Wambugu – Nominated Molo

60. Hon. MCA Margaret Wanjiku Kiiru – Nominated Nakuru East Constituency.

61. Hon. MCA Irine Njeri Paul – Nominated Rongai Constituency.

62. Hon. MCA Gillian Jepkemoi Rotich – Nominated Rongai Constituency.

63. Hon. MCA Virginia Wamaitha Gicanga – Nominated Naivasha Constituency.

64. Hon. MCA Janet Wamaitha Mucheru – Nominated Subukia Constituency.

65. Hon. MCA Catherine Njeri Waweru – Nominated Nakuru East Constituency.

66. Hon. MCA Emma Wambui Mbugua – Nominated Bahati Constituency.

67. Hon. MCA Esther Njeri Mangere – Nominated Naivasha Constituency.

68. Hon. MCA Damaris Wangari Mbuthia – Nominated Nakuru East Constituency.

69. Hon. MCA Hawa Ibrahim Hassan – Nominated Nakuru West Constituency.

70. Hon. MCA Ruth Cheptarus Sang – Nominated Nakuru West Constituency.

71. Hon. MCA Penina Chepkemoi Sortum – Nominated Njoro Constituency.

72. Hon. MCA Joseph Miangari – Nominated Njoro Constituency.

73. Hon. MCA Rosemary Okemwa Kamau – Nominated Nakuru East Constituency.

Share this